GLAZBENA ŠKOLA VATROSLAVA LISINSKOG BJELOVAR

O školi

Glazbena školaIako je Bjelovar jedan od najmlađih hrvatskih gradova, utemeljen 1756. godine, glazba je sastavni dio njegova kulturnog života još od samoga osnutka. Krajem devetnaestoga stoljeća u gradu se osnivaju prva pjevačka društva, a paralelno s njihovim radom osamdesetih godina prošlog stoljeća (1883. g.) bilježi se i postojanje prve privatne glazbene škole.

Glazbena škola Vatroslava Lisinskog Bjelovar osnovna je i srednja (od 1958. g.) glazbena škola koju svake godine upisuje 400-tinjak učenika. Desetljećima uspješno djeluje na području obrazovanja, ali i aktivno sudjeluje u javnom životu grada Bjelovara i Bjelovarsko bilogorske županije.

Uz vodstvo svojih mentora, učenici ostvaruju zavidne uspjehe na državnim i međunarodnim natjecanjima te su dobitnici brojnih Oskara znanja, a za svoju uspješnost, škola je 1998. godine dobila javno priznanje Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Bjelovara te 2002. Godine i Ministrovo priznanje.

U Glazbenoj školi formirani su strukovni odjeli prema grupama srodnih predmeta i instrumenata:

– strukovni odjel KLAVIRSKI za instrumente: klavir, harmonika, udaraljke, solo pjevanje;

– strukovni odjel GUDAČKI za instrumente: gitara, tambura (bisernica i brač), violina, viola, violončelo;

– strukovni odjel PUHAČKI za instrumente: oboa, flauta, klarinet, saksofon, rog, truba, trombon, tuba;

– strukovni odjel TEORIJSKI.

Glazbena škola - hodnikUočena potreba za povećanjem školskog prostora 70-tih godina prošlog stoljeća, realizirana je tek šk. 1989./90. godine privremenim korištenjem prostorija u sklopu Doma kulture, a trajalo je do siječnja 2020. godine kada je započela njegova vanjska i unutarnja obnova. Do izgradnje nove zgrade glazbene škole, nastava se osim u matičnoj zgradi u Vatroslava Lisinskog br. 1, održava i u bivšem Domu učenika u Nazorovoj br. 2 te u Područnom odjeljenju Čazma u zgradi Centra za kulturu, Trg Čazmanskog Kaptola br. 13.

Škola je organizator raznovrsnih događaja – od humanitarnih i gostujućih koncerata, festivala, seminara i predavanja za učenike i nastavnike, izdavala je časopis pa su tako učenici osim svojih glazbenih sklonosti, ostvarivali i kvalitete novinarskih i literarnih, ali i glumačkih za glazbeno-scenske igrokaze.

Učenici i nastavnici muzicirali su i izvan granica Hrvatske, praizvedene su brojne kompozicije pisane za soliste i brass ansambl. Mnogi su bivši učenici danas profesionalni glazbenici, uspješni solisti, članovi orkestara, pedagozi.

Ovako će izgledati naša nova zgrada.

Glazbena škola Vatroslava Lisinskog Bjelovar

Vatroslava Lisinskog 1, 43000 Bjelovar tel. +385 (0)43 244 416