web analytics

IPEW 2013

PROGRAM/PROGRAMME

Tuesday, 15. January 2013.

Koncert otvaranja – Opening concert – 19:30h

  • Chin-Cheng Lin (Taiwan)

CONCERT PROGRAMME

  • Igor Lešnik: Neenah for marimba with optional percussion
  • Igor Lešnik: Olympian Drums for Tupan and Sounds

 

  • BiNgbang
    Zagreb Music Academy percussion ensemble conducted by Igor Lešnik

soloist Ivana Bilić – marimba (Croatia)

CONCERT PROGRAMME

  • Toto (arr. Krunoslav Benko): Toto Medley
  • John Thrower: Aurora Borealis
  • Nicolas Sinković: School Days
  • Igor Lešnik: EE-HUH
    Pavle Golubić: Birdland

 

Wednesday, 16. January 2013.

9:00h Adams presents: Adams Artist Ludwig Albert

Marimba and Marimba Universal Competition & Festival 2013
master class Ludwig Albert: The ultimate sound 

Koncert 19:30h

  • Lucid Duo (Poland & Bulgaria)

TOMASZ GOLINSKI
IRENA MANOLOVA

CONCERT PROGRAMME
1. Tomasz Golinski (Poland): Marilba (for two marimbas and tape)
2. Keiko Abe (Japan): Wind Sketch II
3. Nebojša Jovan Živković (Serbia): Ultimatum II
4. Tomasz Golinski (Poland): Purity II

  • Seoul National University Percussion Ensemble
    conducted by Kyung-Hwan Choi (Korea)
  • SNU Percussion Ensemble
    GROUP LEADER: Kyung-Hwan, Choi


GROUP MEMBERS
Hee-Kyung Lee, Hyeon-Jung Kee, Ji-Yeon Kim, Hye-Ji Bak, Keum-Sung Choi

CONCERT PROGRAMME

  • Tai-Bong Chung (South Korea): “Jinhon” for Percussion Ensemble
  • Clay Condon (U.S.A ): Quad Helix
  • Nebojša Jovan Živković (Germany-based Serbia): Uno for Trio – First movement
  • Hae-Sung, Lee (South Korea): Healing Moment VI for Marimba and Percussion Trio

 

 

Thursday, 17. January 2013.

9:00h Predavanje – Lecture: Kyung-Hwan Choi (Korea)
Korean percussion music

Koncert 19:30h

  • Alexandru Anastasiu (Romania) / vibraphone

CONCERT PROGRAMME

  • Dan Dediu: Aria dei sospiri
  • Liviu Dănceanu: L´abame de Pascal
  • Aleksandru Anastasiu: The dream
  • Igor Lešnik: Twenty years later
  • Aleksandru Anastasiu:Never ending story

  • Percussion Group PHONIX Reflection
    conducted by Shiniti Ueno (Japan)

GROUP LEADER: Shiniti Ueno

GROUP MEMBERS:

  • Matsumi Ogihara
  • Noriko Kijiya
  • Sumire Ito
  • Masayuki Nino
  • Itaru Akuhara
  • Yukiko Ando
  • Shun Oba
  • Nina Fujisawa

CONCERT PROGRAMME

  • Akira NISHIMURA (Japan): KECAK for  6 Percussionists
  • Makiko KINOSHITA (Japan): The Trembling Moon for 4 percussionists
  • Akira NISHIMURA (Japan): MATRA for Solo Marimba, Solo Timpani & 5 Percussionists



Friday, 18. January 2013.

9:00h Masterclass: Shiniti Ueno (Japan)
Shiniti Ueno solo performance of music by Japanese composers
Pundarika (by Akira Nishimura)  
Optical Time (by Isao Matsushita)

Koncert 19:30h

  • BiNgbang soloists play works by IPEW
    guest artists: Filip Merčep / marimba (Croatia, Zagreb Music Academy)

CONCERT PROGRAMME

  • Tomasz Golinski: Luminosity
  • Chin-Cheng Lin: Kaleidoscope

 

  • The University of North Texas Percussion Ensemble
    conducted by Mark Ford (USA)

GROUP LEADER: Mark Ford

GROUP MEMBERS

  • Christopher Wayne McWilliams
  • Chulmin Lee, Cory Davis
  • David Alexander Reinecke
  • Jacob Garcia
  • John O’Neale
  • Kaylie Hardeman
  • Michael Louis Champagne, Jr.
  • Nicholas Guiliano
  • Peter Andrew Soroka
  • Robert Franklin Chapman
  • Scott Michael Radock
  • Tyler Nelson Tolles


CONCERT PROGRAMME

  • Clif Walker: Promise Music
  • John Psathas: 4By4 – Premier Performance
  • Elliot Cole: Postludes 1, 3 and 6
  • David Skidmore: Ritual Music
  • Astor Piazzolla (arr. by John Parks): Libertango, Christopher McWilliams-Vibraphone
  • Mark Ford: Coffee Break – Premier Performance
  • Billy Barber (arr.  by Mark Ford): Invention
  • Bill Myers (arr. by Mike Myers): AM

Saturday, 19. January 2013.

9:00h Predavanje-Lecture: Mark Ford, USA
Marimba: Technique Through Music

Koncert 19:30h

PATRASCHE (Belgium)

  • Katrine Dryuts/mezzosoprano,
  • Ludwig Albert/marimba,
  • Chin Cheng Lin/marimba

CONCERT PROGRAMME

ARDOR
Classic songs from Spain & Mexico

  1. In Sventa ch’ul me ‘tik Kwadulupe (Hymne to the Virgin of Guadulupe)
    improvisation on field recording by Indians (Indigenas) from Chiapas Mexico
  2. Canciones españoles antiguas (Ancient Spanish songs) Federico García Lorca / L.Albert                    
    1. Las morillas de Jaén (The Moorish girls of Jaén)
    2 .El Cafe de Chinitas   (The Café of Chinitas)
  3. Danza española n° V. Andaluz (Spanish dances) Enrique Granados / L.Albert
    Poetry: Luis Muños Lorente
  4. Canciones populares españolas (popular Spanish Songs) Manuel de Falla / L.Albert
    1. El paño moruno (The Moorish cloth)
    2. Asturiana (Asturian)
    3. Canción (Aragonese Folk Song)
    4. Nana (Nanny)
    5. Jota (Song)
    6. Polo (Polo)
  5. Cantos de hogar (Songs of The Home) Carlos Gómez Barrera / L. Albert
    1. Arrurru (Hushaby)
    2. ¡Eres el Milagro!  (You Are the Miracle)
  6. Canciones negras (Black Songs) Xavier Montsalvatge / L.Albert
    1. Cuba dentro de un piano (Cuba inside a piano) Poetry: Rafael Alberti
    2. Punto de habanera (Point of Habanera) Poetry: Néstor Luján
    7. Lullaby (Arullo) Blas Galindo / arr. L. Albert, Poetry: Alfonso del Ri

 

IPEW13 International Ensemble GALA
(Croatia, Japan, Korea, Slovenia, Italy, USA)

Soloist: Alexandru Anastasiu, Romania

Conductors:

  • Kyung-Hwan Choi, Korea
  • Mark Ford, USA
  • Igor Lešnik, Croatia
  • Shiniti Ueno, Japan

CONCERT PROGRAMME

  1. Mark Ford: Marimba Heritage
    Conducted by Mark Ford
  2. Lee Hae Sung: Healing Moment VI for Marimba & Percussion
    Conducted by Kyung-Hwan Choi
  3. Shuko Mizuno: KO
    Conducted by Shiniti Ueno
  4. Nathan Daughtrey: Concerto for Vibraphone & Percussion Ensemble

Conducted by Igor Lesnik
Vibraphone soloist: Alex Anastasiu, Romania